eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

31sie/10Wyłączony

Virtualo: Empik jest bardzo zainteresowany rozwojem rynku e-booków w Polsce – wywiad

Virtualo planuje ofensywę na rynku eBooków W kwietniu, gdy EMPiK podpisał umowę z Virtualo, wszyscy byliśmy ciekawi, jak zmieni się nasza polska eKsiążkowa rzeczywistość. Udało nam się wtedy przeprowadzić wywiad z Robertem Rybskim, współwłaścicielem i współzałożycielem Virtualo. Od tego czasu minęło kilka miesięcy, a Virtualo ruszyło m.in. z ofertą Klasyka Virtualo. Jak idzie im współpraca z wielką siecią? Co planują w przyszłości? O tych i innych sprawach udało nam się porozmawiać z panią Małgorzatą Błaszczyk, rzecznikiem prasowym Virtualo.

eKsiazki.org: Jak oceniają Państwo dotychczasową współpracę z Empikiem? Co udało się, a czego nie udało się zrealizować?
Małgorzata Błaszczyk: Od momentu podpisania umowy z Empikiem nie minęło jeszcze 6 miesięcy, dlatego ciężko nam tak szybko ocenić naszą współpracę. Pierwsze miesiące to generalnie wypracowanie standardów komunikacji, utworzenie różnych grup projektowych przyporządkowanych do wspólnych przedsięwzięć oraz czysto ludzkie poznawanie się. Od października 2010 Empik zacznie sprzedawać e-booki, wspólne projekty dopiero ujrzą światło dzienne. Warto jednak nadmienić, że widać duże zaangażowanie w tematykę e-booków ze strony Empiku, co dobrze rokuje dla rozwoju polskiego rynku publikacji cyfrowych.

eK: Czy w związku z przejęciem przez Empik Merlina, który, jak wiemy, sprzedaje już eCzytniki, zmieni się coś w Państwa współpracy z Libranovą?
MB: W tym momencie nie znamy żadnych szczegółów organizacyjnych związanych z przejęciem Merlina. Wszystkie decyzje będą podejmowane po ogłoszeniu decyzji przez UOKiK. Libranova jest naszym Partnerem od kilku lat i nic nie zapowiada zmiany tej postaci rzeczy.

eK: Czy planujecie Państwo, do spółki z Empikiem, przygotować własne urządzenie?
MB: Tematyka e-czytelnictwa staje się coraz bardziej znacząca, a e-czytniki cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jest to wyraźny sygnał, że takie przedsięwzięcie byłoby ciekawą ofertą dla polskiego Czytelnika, dlatego nie wykluczone, że taki projekt powstanie. Powtórzenie sukcesu Kindla czy Nooka byłoby zdecydowanie pozytywnym przełomem na polskim rynku contentu cyfrowego.

eK: Kiedy konkretnie możemy się spodziewać oferty Virtualo w salonach Empiku? Czy w salonach sieci EMPiK jest planowane uruchomienie hotspotów, by można było w ten sposób kupować eBooki przy okazji wizyty w salonie? Podobne rozwiązanie stosuje w swoich punktach Barnes & Noble.
MB: Oferta Virtualo jest ofertą cyfrową do downloadu, dlatego znajdzie się w sklepie internetowym empik.com. Wejście e-booków do Empiku planowane jest na koniec września, wówczas wszystkie e-booki z bazy tytułów Virtualo będzie można kupić na empik.com. Należy dodać, że Virtualo jest wyłącznym dostawcą treści cyfrowych dla Empiku. Jeżeli chodzi o hotspoty, mogę zdradzić, że takie rozwiązania są w planach Empiku. Jest to nowoczesne rozwiązanie i ciężko sobie wyobrazić, żeby mogło go zabraknąć przy tak ważnym przedsięwzięciu, jakim jest wprowadzenie e-booków do oferty największej sieci salonów multimedialnych w Polsce.

eK: Co nakłoniło Państwa do wydania serii Klasyka Virtualo formacie ePUB?
MB: Format ePUB na e-czytniki nie był do tej pory w Polsce zbyt znany. Do tej pory posiadacze e-czytników cierpieli na brak zadowalającej liczby tytułów na e-czytniki, dlatego wydaliśmy serię Klasyka Virtualo, która wypełnia istniejącą lukę w rynku. Klasykę Virtualo można odczytywać na praktycznie wszystkich e-czytnikach, w tym na Onyxie, Sony, Bebooku, Cybooku, eClicto i innych. Dodatkowym atutem jest fakt, że można ją również odczytać na urządzeniach Apple - iPadzie, iPhonie i iPod Touch.

eK: Pełna oferta "Klasyki Virtualo" ma być dostępna już z początkiem września. Co planujecie Państwo potem?
MB: Plany Virtualo koncentrują się głównie wokół zdobywania contentu cyfrowego czyli pozyskiwaniu oferty tytułów od kolejnych Wydawców. Stawiamy również na ePUB – wkrótce udostępnimy polskim Czytelnikom większość pozycji, które były dotąd dostępne w formacie PDF właśnie w formacie ePUB. Jednocześnie podpisujemy umowy z kolejnymi e-księgarniami, które będą sprzedawać e-booki dostarczane przez Virtualo. W październiku ruszamy z Amazonką, rozmawiamy również z księgarnią Gandalf. Dużych i znanych księgarni współpracujących z Virtualo będzie w perspektywie czasu dużo więcej. Cały czas rozwijamy nasze rozwiązania do konwersji plików na format ePUB, pracujemy również nad rozszerzaniem możliwości użytkowania naszych plików na coraz większej liczbie urządzeń.

eK: Empik ma mocną pozycję na rynku książki. Dlaczego nie powoduje dołączania do Virtualo kolejnych wydawnictw, których dotychczas nie widzieliśmy w wersji cyfrowej? Czy Empikowi nie zależy na szybkim rozwoju rynku eBooków w Polsce?
MB: Wręcz przeciwnie, Empik jest bardzo zainteresowany rozwojem rynku e-booków w Polsce. Od momentu wejścia do grupy kapitałowej Empik podpisaliśmy umowy z pięcioma bardzo znaczącymi wydawnictwami takimi jak Świat Książki, Znak, Runa, Harlequin oraz Zysk i Ska. Z następnymi dziesięcioma wydawnictwami prowadzimy zaawansowane rozmowy lub podpisujemy umowy. Można zdradzić, że są to m.in. wydawnictwa: Prószyński i Ska, G+J, Czarna Owca, Insignis oraz Wydawnictwo Literackie. Wyraźnie widać wzrost zainteresowania digitalizacją treści wśród polskich Wydawców. W tym momencie współpracujemy z 50 markowymi Wydawnictwami, do końca roku będzie ich 70.

eK: W poprzednim wywiadzie wspominali Państwo o testach możliwości wypożyczenia eKsiążek na czytniki. Jak sprawdziło się to w praktyce?
MB: Testy takiego rozwiązania nadal trwają. Zanim wystartujemy z tak zaawansowanym projektem, poziom nasycenia rynku e-czytnikami musi być zdecydowanie wyższy niż w tym momencie.

eK: Kiedy będziecie Państwo wprowadzać taką opcję do Waszej oferty?
MB: Dokładna data nie jest jeszcze znana. Nie jest to w tym momencie nasz priorytet, tym niemniej prace nad tym rozwiązaniem sukcesywnie postępują.

eK: Co z obiecywanymi eBookami w języku angielskim i niemieckim?
MB: Pozyskanie e-contentu z zagranicy jest jednym z prowadzonych przez nas w tym momencie projektów. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogli zdradzić na ten temat więcej informacji.

eK: Jak oceniają Państwo zainteresowanie Polaków publikacjami elektronicznymi oraz audiobookami? Czy zamierzają Państwo przeprowadzić jakąś ogólnopolską akcję, która zwiększyłaby to zainteresowanie?
MB: Zainteresowanie Polaków e-książką zdecydowanie rośnie. Jeszcze kilka lat temu mało kto słyszał o e-bookach, dzisiaj ciężko w to w ogóle uwierzyć. Zmianę widać również na targach, podczas których odwiedzają nas Klienci ze swoimi e-czytnikami zadający bardzo wnikliwe pytania na temat formatów e-booków i odczytywaniu ich na różnych urządzeniach. Zmianę trendów wyrażają również liczby, w stosunku do zeszłego roku Virtualo odnotowały ponad 4-krotny wzrost sprzedaży e-booków.

Zalążki ogólnopolskich akcji już mają miejsce. Od lipca 2010 funkcjonuje wspólna akcja Empiku i Virtualo promująca audiobooki dla dzieci na stronie przecinekikropka.pl. Planujemy również inne akcje nacelowane na promocję e-booków, część z nich będziemy realizować również z Empikiem.

eK: Czy będziecie Państwo oferować ePrasę?
MB: W tym momencie nie planujemy sprzedaży e-prasy, chociaż nie wykluczone, że w przyszłości również tę formę e-publikacji włączymy do naszej oferty. W tym momencie najważniejszym czynnikiem, który będzie wpływał na rozwój rynku e-booków jest pozyskiwanie wartościowego e-contentu, który zachęci Czytelników do nabywania e-czytników. W tym momencie e-gazetę z powodzeniem można czytać na komputerze czy poprzez przeglądarki wbudowane w telefony komórkowe, natomiast w obrębie zagadnień związanych z e-bookami i e-czytnikami jest na ten moment dużo więcej do zrobienia.

eK: Czy zamierzają Państwo, wzorem zachodnich kolegów, przygotować aplikację obsługującą Waszą księgarnię na różne platformy (np. Na iPhone'a, iPada, Androida)? Czy doczekamy się specjalnej aplikacji zintegrowanej z księgarnią na komputery osobiste?
MB: Tak, pracujemy obecnie nad takim rozwiązaniem. Szczegóły będziemy mogli zdradzić wkrótce.

eK: Abonenci sieci Plus GSM, poprzez program partnerski Nexto, mają już możliwość kupowania eBooków z wykorzystaniem swoich telefonów komórkowych. Czy zamierzają Państwo również podjąć współpracę z którąś z polskich sieci telefonii komórkowej?
MB: Kupowanie e-booków poprzez telefon komórkowy jest ciekawą i wygodną możliwością dla czytelników. Nowe urządzenia maja coraz większe ekrany, a czytanie na nich jest coraz wygodniejsze. Nie wykluczamy tego typu projektów w przyszłości.

eK: Jak oceniają Państwo dotychczasowe działania Sekcji Publikacji Elektronicznych PIK, której członkiem jesteście?
MB: Sekcja Publikacji Elektronicznych PIK jest w tym momencie zaangażowana w dyskusyjną sprawę podniesienia stawki VAT na książki tradycyjne do 5% i utrzymania 22% stawki VAT na e-booki i audiobooki do downloadu. Jest to naszym zdaniem bez sensu, gdyż nie dość, że e-book jest książką i powinien być opodatkowany według tej samej skali, to okazuje się, ze według nowego projektu audiobooki sprzedawane pudełkowo mają być objęte 5% stawką VAT, natomiast audiobooki do downloadu będą podpięte pod stawkę 22%. Interpretacja Ministerstwa Finansów opiera się na fakcie, że download produktów jest świadczeniem usługi cyfrowej. Warto jednak zwrócić uwagę, że takie rozumowanie odpowiadałoby sytuacji, w której książki byłyby objęte 22% stawką VAT, tylko dlatego, że były wyprodukowane z papieru. E-booki i audiobooki nie mają postaci materialnej i być może w obecnym kształcie prawnym istnieje problem, aby definiować je jako towar, mamy jednak nadzieję, że działania SPE PIK odniosą skutek i pomogą rozwiązać tak ważną dla rynku wydawniczego kwestię.

 

Serdecznie dziękujemy pani Małgorzacie za rozmowę, a Virtualo - sukcesów w dalszym działaniu. Mamy nadzieję, że faktycznie już niedługo będziemy mogli się cieszyć szerszą ofertą tytułów, zwłaszcza w formacie ePUB, który jest niezwykle wygodny dla eCzytelników.

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.