eBooki z automatu od Hanvona
Hanvon jest u nas znany głównie z powodu swoich dwóch eCzytników, które możemy dostać - N518 i N526. Jednak firma ta nie zajmuje się jedynie sprzętem - prowadzi również swoją eKsięgarnię. Oferta jest skierowana głównie do mieszkańców Chin - to główny rynek, na którym operuje Hanvon. W kwietniu dodano dzieła literatury japońskiej, teraz Chińczycy będą mogli kupować eBooki... z automatu.
Info-kioski rozwiązaniem w popularyzacji eKsiążek?
Przyzwyczailiśmy się, że w dużych centrach handlowych czy przy obiektach rekreacyjnych możemy podejść do automatu, wrzucić pieniądze i odebrać zimny napój. Na niektórych stacjach metra na Zachodzie można kupić popularne lektury w formacie kieszonkowym - także bezpośrednio z automatu, bez potrzeby zatrudniania do tego człowieka.
Hanvon przenosi tę ideę do świata eKsiążek. Jak donosi chiński blog Sina, niedługo przy stacjach metra postawione zostaną info-kioski z 45" kolorowym wyświetlaczem, dzięki którym będziemy mogli kupować eBooki nawet w sytuacji, gdy nie mamy akurat dostępu do komputera.
Wiele funkcji automatów
Mierzące 1.5 metra wysokości info-kioski mają mieć dotykowy ekran, który pozwoli na dostęp do całej oferty Hanvona - do końca roku ma to być 200 tysięcy pozycji. Dodatkowo, automaty mogą również służyć jako powierzchnia reklamowa dla wydawców.
Przewiduje się, że postawienie info-kiosków w ruchliwych miejscach (a takimi z pewnością są stacje chińskiego metra) spowoduje spore zainteresowanie książkami elektronicznymi. Sina zwraca uwagę, że, w przeciwieństwie do tradycyjnego kupowania eBooków przez Internet, korzystanie z info-kiosków, ze względu na olbrzymi ekran, jest bardzo proste.
Czy to jest TO?
Zastanawiamy się, jakie skutki mogłoby przynieść spopularyzowanie rozwiązania Hanvona na całym świecie. Użytkownicy eCzytników, które oferują bezprzewodowe połączenia 3G, mogą kręcić nosem - w końcu mogą zrobić to samo z poziomu swojego urządzenia. Wydaje nam się jednak, że wygoda info-kiosku mogłaby stanowić klucz do sukcesu. Wielki ekran, kolorowy, dotykowy, reagujący błyskawicznie - byłby idealnym rozwiązaniem dla szybkich zakupów podczas oczekiwania na pociąg.
Info-kioski mogłyby też pomóc tym, którzy mają eCzytniki pozbawione mobilnego dostępu - wystarczałoby zaoferować odpowiednią końcówkę kabla użytkownikowi, tak, by mógł podpiąć do automatu swoje urządzenie.
Zagadka dla uważnych
Podobne rozwiązanie, choć w przypadku audioksiążek, było stosowane i w Polsce - można było kupić sobie płytę z wybranym audiobookiem prosto z urządzenia stojącego na ulicy. Kto pamięta, który polski sklep pozwalał nam na taką wygodę?
Zapraszamy do zgadywania i komentowania artykułu na naszym forum.