16. Targi Książki w Krakowie – podsumowanie
Skończyły się 16. Targi Książki w Krakowie, emocje powoli opadają, czas więc na drobne podsumowanie. Jakie były tegoroczne Targi w kontekście eCzytników i eBooków? Zapraszamy do przeczytania naszej relacji.
Wystawcy
Zaczynamy od najważniejszego - czyli wystawców i ich stoisk. Na wejściu w oczy rzucało się Publio.pl, które współorganizowało tegoroczną edycję akcji "Książka za książkę". W prezencie za oddane książki - które trafią do małopolskich bibliotek - można było otrzymać kody na darmowe eBooki ze specjalnej, liczącej 400 pozycji, oferty Publio. To naprawdę miły gest ze strony księgarni, a sama akcja cieszyła się ogromną popularnością. Jak można było usłyszeć wstępne szacunki, na stoisku rozdano ponad 6 tysięcy kodów. Gratulujemy!
Dalej, w pawilonie A, znajdowało się stanowisko Arta Tech. Wrocławska firma, która przeniosła się tutaj z Salonu Nowych Mediów, prezentowała głównie swoje najnowsze modele Onyx Booxa M92 i Onyx Booxa i62. Można było także obejrzeć model z oświetleniem (Onyx Boox i62 Angel Glow), jak i dość unikatowy A62 z giętkim ekranem. Niektóre z urządzeń były objęte specjalną, targową promocją. W rozmowach polski dystrybutor Onyxa wspominał o nadchodzących modelach, które mają pracować pod kontrolą Androida, a także o planach ekspansji na rynki zagraniczne. Lekko promowana była również nowa księgarnia Arta Techu, BooxSource.
Vis-a-vis Arta Techu znajdowało się stanowisko Woblinka. Jak zwykle było ono niezwykle kolorowe. Nowością było za to prezentowanie znacznie większej ilości urządzeń, na których pracuje aplikacja do czytania autorstwa Woblinka - pojawiły się urządzenia producentów takich jak Samsung, Apple nie było w tym roku jedynym właściwym wyborem. Dodatkowo Woblink chwalił się swoją aplikacją ReadKid, stworzoną z myślą o dzieciach. Trzeba przyznać, że maluchy, które trafiły na stoisko, świetnie bawiły się czytając kolorowe, animowane i udźwiękowione eBooki.
Nieco dalej mieściło się mniejsze niż w latach ubiegłych stanowisko eClicto. Kielecka firma w tym roku nie prezentowała niczego specjalnego - widać u nich było decyzję o wycofaniu się z rynku eCzytników na rzecz sprzedaży książek elektronicznych. Animowany ekran, który znajdował się na stoisku, przyciągał sporo uwagi. Bardziej zainteresowani ofertą eClicto mogli otrzymać kody rabatowe na zakupy w księgarni firmy.
Przechodząc do Salonu Nowych Mediów nie sposób było nie trafić na duże stoisko Virtualo. Jedna z największych księgarni eBooków w Polsce w tym roku zorganizowała eBook Fun Zone, gdzie można było wziąć udział w wielu konkursach - i, jak można było zauważyć, dobrze bawili się tak młodsi, jak i starsi. Dodatkowo Virtualo prezentowało kilka eCzytników - w tym Kindle Paperwhite i Nooka GlowLight, które przyciągały uwagę zwiedzających.
Po drugiej stronie znajdowało się stanowisko Empiku. Tu mogliśmy się zapoznać z eCzytnikami sprzedawanymi przez firmę. Niestety, nie zachwycała ani wielkość stanowiska, ani zaangażowanie obsługujących go osób. Mamy nadzieję, że ta formuła ulegnie zmianie w przyszłym roku, zwłaszcza, że w opinii wielu Trekstor Pyrus nie jest złym wyborem.
Obok znajdowało się eBook Cafe (i jednocześnie stoisko BezKartek.pl). Parę osób oglądało dostępne urządzenia, ale zdecydowana większość skupiała się na piciu kawy. I w tym wypadku liczymy, że nadchodzące lata przyniosą jakąś odmianę, uatrakcyjnienie pobytu w eBook Cafe i większy nacisk na eCzytanie.
Warto wspomnieć, że na Targach znajdowały się także stoiska eLib.pl czy Gandalfa. Zainteresowani mogli podejść i porozmawiać na nurtujące ich tematy. Dodatkowo na stanowisku Gandalfa do wygrania był Trekstor Pyrus - którego w losowaniu wygrała córka Cyfranka! Gratulujemy i czekamy na obszerną recenzję!
Wokół Targów, czyli wydarzenia towarzyszące
Podobnie jak w roku ubiegłym, większość prezentacji dotyczących książek elektronicznych miała miejsce w pierwszych dwóch dniach - branżowych. To definiowało ich odbiorców, jak i wyznaczało frekwencję. Na stoisku Virtualo prezentację wygłosił także Robert Drózd ze ŚwiataCzytników.pl. Niestety, fakt, iż odbywała się ona w piątek o godzinie 14:30 spowodował, że Vroo słuchało niewiele osób.
Zainteresowani blogowaniem mogli uczestniczyć w kilku odbywających się dyskusjach, które ogranizował vortal literacki Granice.pl. Woblink na specjalnej prezentacji omówił swój program ReadKid - zarówno od strony użytkownika, jak i wydawcy, bowiem przygotowany został również specjalny edytor. Prezentację miał również BookLikes - platforma blogowa dedykowana recenzentom książek. Warto zaznaczyć, że twórcy są Polakami, ale swój produkt najpierw skierowali na rynki amerykański i niemiecki, a dopiero teraz planują start w Polsce. Jesteśmy ciekawi, czy Tumblr dla książek przyjmie się w naszym kraju.
Niezwykle miłym akcentem Targów było nasze spotkanie z twórcami serwisu eKundelek.pl - Magdaleną i Krzysztofem Szumnymi. Mieliśmy okazję razem porozmawiać, wspólnie pozwiedzać Targi i wdać się w dyskusje z wystawcami. Mamy nadzieję, że za rok też będziecie w Krakowie!
Podsumowanie
Nie da się nie zauważyć, że liczba wystawców związanych z eBookami i eCzytnikami zmniejszyła się. Tym niemniej ci, którzy pozostali, nie zawiedli i zaoferowali zarówno możliwość przetestowania wielu różnych urządzeń, jak również zorganizowali liczne konkursy, rabaty i inne ciekawe promocje. To z pewnością pomaga Polakom zainteresować się ePapierem jako alternatywą dla książek papierowych. Cieszy również edukowanie zwiedzających w kwestii formatów plików, w jakich występują eBooki, jak również objaśnianie, czym są DRM i znak wodny.
Ogólnie 16. Targi Książki w Krakowie zaliczamy do udanych, choć może nie w takim stopniu jak w roku ubiegłym. Mamy jednak nadzieję, że wraz z rozwojem rynku eBooków w Polsce także i świadomość i potrzeba wystawiania się w Krakowie wzrośnie wśród księgarni i producentów, a także i samych wydawców, którzy wciąż zdają się nie wykorzystywać w pełni potencjału książek elektronicznych.
Na zakończenie zachęcamy do odwiedzenia naszego tematu na forum poświęconego relacjom z 16. Targów Książki w Krakowie, a także do obejrzenia galerii naszych zdjęć.