Calibre w wersji 0.8.0
Od czasu, gdy pojawiła się pierwsza wersja Calibre, zmieniło się wiele. Jedna tylko rzecz pozostała taką samą - darmowy program stworzony przez Kovida Goyala był i jest najlepszym rozwiązaniem do zarządzania biblioteką eBooków, a także konwersji eKsiążek do różnych formatów. Nowa wersja, oznaczona numerem 0.8.0, przynosi kolejną serię zmian, które rozszerzają możliwości programu.
Wiele zmian od 0.7.0
Od poprzedniej większej wersji Calibre zaliczyło pokaźną liczbę zmian i modyfikacji. Poniżej przedstawiamy tylko niektóre z nich, nie rozpisując się o kolejnych urządzeniach, które są w pełni obsługiwane przez kolejne wersje Calibre.
Znajdź mi eBooka
W najnowszej wersji Calibre wzbogaciło się o wyszukiwarkę eBooków. Dzięki niej łatwo można porównać ofertę największych zagranicznych stron komercyjnych oraz niekomercyjnych, takich jak Amazon, Barnes & Noble, Waterstones UK czy Project Gutenberg. Czekamy na pierwsze polskie sklepy w wyszukiwarce - mamy nadzieję, że pojawią się tam w najbliższym czasie.
Wtyczki, wtyczki, wtyczki
Warto zauważyć, że funkcjonalność Calibre nie kończy się na tym, co program oferuje nam bezpośrednio. Nowe możliwości możemy uzyskać instalując dodatkowe wtyczki tworzone przez programistów z całego świata. Indeks aktualnych wtyczek można znaleźć na forum MobileRead.
Nowy system metadanych
Metadane to specjalne informacje o samych eBookach - takie jak nazwisko autora czy tytuł książki. Nowa wersja Calibre przynosi nam nowy mechanizm obsługi metadanych - m.in. wybór najlepszej okładki z dostępnych czy większą kontrolę nad tym, jakie dane pobierane są z konkretnych źródeł. Dodatkowo pobieranie metadanych do wielu pozycji odbywa się teraz w tle, nie blokując użytkowania Calibre.
Poprawki, jeszcze więcej poprawek
Z każdą kolejną wersją Calibre stare błędy zostają naprawione. Nie inaczej jest w przypadku wersji 0.8.0. Ulepszone zostały moduły zarządzania książkami, konwersji, wbudowanej przeglądarki czy interfejsu. Wszystko to sprawia, że wygoda użytkowania Calibre rośnie cały czas.
Polskie cegiełki
Pragniemy pogratulować wszystkim, którzy aktywnie włączyli się i dalej wspierają rozwój Calibre. Warto zauważyć, że stworzyliśmy wiele recept do Calibre (tu szczególne podziękowania dla Tomasza Długosza za jego wkład w rozwój Kalibratora), pozwalających pobierać newsy z wielu stron w formacie strawnym dla eCzytników, dzięki wspólnym wysiłkom ponad 90% interfejsu zostało przetłumaczone na język polski (to obecnie 6. najlepszy wynik!). Pojawiamy się na 16. miejscu wśród użytkowników Calibre wg państw, a wśród 50. najpopularniejszych recept znajdujemy między innymi polskie wydanie Newsweeka czy Dziennik Internautów (ale również naszą witrynę, a także Świat Czytników prowadzony przez Roberta Drózda).
Jedynym niezdobytym dotychczas bastionem są pluginy do Calibre - ale mamy nadzieję, że w przyszłości i na tym polu będziemy się szczycić sukcesami.
Zapraszamy do dyskusji na temat najnowszej wersji Calibre na naszym forum dyskusyjnym.