Czarne patrzy w przyszłość – plany e-bookowe i konkurs
Na rynku e-booków Wydawnictwo Czarne zadebiutowało na jesieni 2011 roku i od razu wprowadziło aż 15 mocnych tytułów w formatach EPUB oraz PDF. Niedawno rozszerzono ofertę o format MOBI popularny wśród użytkowników czytników Kindle.
W pierwszej połowie 2012 roku natomiast liczba e-booków Wydawnictwa Czarne powiększy się o co najmniej 31 tytułów, a kilka kolejnych tytułów czeka na potwierdzenie. Plany Wydawnictwa zakładają, iż w 2012 roku liczba wprowadzanych na rynek e-booków osiągnie średnio 5 nowych tytułów na miesiąc.
Wśród nich będzie można znaleźć m.in. popularne tytuły takie jak: „Pochówek dla rezuna” Pawła Smoleńskiego, „Opowieści galicyjskie” i inne książki Andrzeja Stasiuka, „Cesarz Ameryki” Martina Pollacka, „Dzienniki kołymskie” Jacka Hugo-Badera, „Gdzieś dalej, gdzie indziej” Dariusza Czai, „Jakbyś kamień jadła” i „Bóg zapłać” Wojciecha Tochmana, oraz najnowsze tytuły, które jeszcze nie miały swojej premiery w postaci książki, a są planowane na rok 2012: „Grochów” Andrzeja Stasiuka, „Trociny” Krzysztofa Vargi, „Macierzyństwo non-fiction” Joanny Woźniczko-Czeczott, „Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy” Eda Vulliamy, najnowsze książki Justyny Bargielskiej, Lidii Ostałowskiej, Wojciecha Góreckiego i wielu innych znakomitych autorów Wydawnictwa Czarne.
W ofercie Wydawnictwa dostępnych jest również coraz więcej audiobooków. Wydawnictwo Czarne na rynku audiobooków zadebiutowało w 2007 roku kiedy to ukazał się ich pierwszy audiobook jakim był „Dojczland” Andrzeja Stasiuka (czyta: Piotr Głowacki). Kiedy jakiś czas później Wydawnictwo zdecydowało się na produkcję kolejnego audiobooka jakim był „Gottland” Mariusza Szczygła, który zdobył dużą popularność i zaskakująco dobre wyniki sprzedaży, wiadomo było, iż będzie to jeden z obszarów, w kierunku jakiego właściciele firmy będą chcieli się rozwijać. Na kolejne produkcje nie trzeba było długo czekać.
W lipcu 2011 roku Wydawnictwo Czarne wydało 4 nowe audiobooki:
- „Dziennik pisany później” Andrzeja Stasiuka, czyta Mirosław Baka
- „Taksim”, Andrzeja Stasiuka, czyta Mirosław Baka
- „Zrób sobie raj” Mariusza Szczygła, czyta: autor
- „Dzisiaj narysujemy śmierć” Wojciecha Tochmana, czytają Danuta Stenka i Andrzej Chyra
Tylko w pierwszym miesiącu po premierze sprzedano około 1/3 nakładów czterech lipcowych nowości audiobookowych na CD wydawcy.
Następnym projektem Wydawnictwa była książka „Cafe Muzeum” Roberta Makłowicza (czyta autor) wydana pod koniec września 2011 r.
W najbliższym czasie w formie audiobooków zostaną wydane kryminały Wydawnictwa Czarne czytane przez aktora o niesamowicie tajemniczym głosie-Andrzeja Mastalerza:. Wśród nich znajdzie się „Hipnotyzer” Larsa Keplera, „Zmierzch” i "Nocna zamieć” Johana Theorina z premierą w styczniu 2012 roku, „Letarg” Thomasa Engera wydanym w lutym 2012 r. i „Smuga krwi” Johana Theorina , która będzie miała premierę w marcu 2012 roku. Audiobookowe plany wydawnicze zawierają również między innymi książki Jacka Hugo-Badera: „Biała Gorączka” i „W rajskiej dolinie wśród zielska” oraz ”Dzienniki kołymskie”, książkę Mariusza Szczygła „Niedziela, która zdarzyła się w środę”, wielokrotnie nagradzane książki Swietłany Aleksijewicz: „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i „Modlitwę czarnobylską”, oraz wiele innych tytułów, których nie sposób wymienić.
Pytanie konkursowe: Które urodziny, świętowane wspólne z Virtualo, w 2011 r. obchodziło Wydawnictwo Czarne?