Konferecje o eKsiążkach
To, że podejście do treści zmienia się także i w naszym kraju, można zauważyć nie tylko po tym, iż sprzedaje się u nas kolejne modele eCzytników, oferuje się atrakcyjne promocje cenowe czy rozwija eKsięgarnie. Innym objawem zmiany nastawienia jest fakt, iż organizuje się coraz więcej konferencji mówiących o całym tym eKsiążkowym świecie. Tym razem chcielibyśmy poinformować o dwóch wydarzeniach - jednym mającym miejsce w Warszawie, drugim - w Krakowie.
W Warszawie, z okazji organizowanych w dniach 13-15 maja Targów Książki, będzie odbywała się konferencja pt. "Książka elektroniczna – zagrożenie czy
szansa". Poniżej zamieszczamy e-mail, jaki o całej sprawie otrzymaliśmy od organizatorów:
W ramach Forum Nowych Technologii na Warszawskich Targach Książki odbędzie się konferencja "Książka elektroniczna – zagrożenie czy szansa". Organizatorami forum, trwającego od 13 do 15 maja w Pałacu Kultury i Nauki, oprócz Murator Expo są portal internetowy eLib.pl oraz dostawca usług informatycznych 7bulls.com.
Głównym tematem konferencji jest książka w jej nowoczesnej, elektronicznej wersji. Liczni prelegenci będą mówić o prawach autorskich, o obawach wydawnictw, o potrzebie rynkowej, o reakcjach czytelników, o problemach związanych z dystrybucją, o czytnikach e-papieru i o wszystkich innych sprawach, które łączą się z zagadnieniem publikacji elektronicznych. Całość jest podzielona na pięć bloków tematycznych, w których będą omawiane różne kwestie związane z e-książką.
Nowe technologie w edukacji
Jak będzie wyglądać szkoła w XXI wieku? Czy tradycyjne podręczniki zostaną zastąpione przez ich wersję elektroniczną? Jaką rolę w kształceniu mają dziś, a jaką mogą mieć jutro nowoczesne technologie? Czy w dobie edukacji, w której coraz większą rolę odgrywają multimedia, będzie jeszcze miejsce dla nauczyciela? Na te i na wiele innych pytań będą starali się odpowiedzieć prelegenci podczas swoich wystąpień w bloku tematycznym "Nowe technologie w edukacji". Oprócz tego opowiedzą o nowych urządzeniach, które już dziś są wykorzystywane w polskim szkolnictwie. Jednym z programów, który może pochwalić się sukcesami jest projekt "Lekki jak piórko", dzięki któremu w kilku śląskich szkołach podstawowych dzieci mogą się uczyć z elektronicznych podręczników. Warto wspomnieć także o projekcie Wolne Lektury, dzięki którym uczniowie mają bezpłatny dostęp do wielu lektur szkolnych, opracowanych m.in. do korzystania on line.
Nowoczesna dystrybucja
Pojawienie się książek elektronicznych wcale nie musi oznaczać, że ich papierowe wersje znikną z rynku. Jak w takim razie będzie wyglądać praca drukarza w dobie e-booków? Czy pozostanie mu tylko sporządzanie plakatów i ulotek? Prelegenci właśnie w tym bloku będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, czy pojawienie się książek elektronicznych nie oznacza końca druku, czy może jest zaczątkiem jego nowej ery, a także – które segmenty rynku książki będą mogły się oprzeć e-bookom, a które bez nich nie przetrwają.
Innym tematem poruszanym podczas spotkań w tym bloku tematycznym będzie dystrybucja literatury w formie elektronicznej. Porównanie z rynkiem muzycznym, który już przetarł szlaki w publikowaniu w internecie, pomoże wskazać błędy, których należy unikać, jeśli się chce osiągnąć sukces w tej branży.
Ochrona praw twórców i wydawców
W bloku trzecim zostanie poruszona ta tematyka, która budzi największe obawy wśród autorów i wydawców – czy pojawienie się ich publikacji w wersji elektronicznej nie spowoduje, że stracą kontrolę nad ich dystrybuowaniem? Wydawcy i autorzy dość często obawiają się, że jeśli ich utwór zostanie opublikowany w internecie, to właściwie stracą możliwość czerpania zysków z takiej dystrybucji. Prelegenci będą próbowali się zmierzyć z tym problemem, a także z kwestią zabezpieczania plików przed nielegalnym kopiowaniem.
Zabezpieczenie typu DRM, które najczęściej polega na przywiązaniu publikacji elektronicznej do jednego tylko urządzenia, można uznać za próbę ograniczania możliwości korzystania przez właściciela z legalnie zakupionego produktu. Na szczęście jest wiele innych, mniej restrykcyjnych sposobów chronienia plików przed nielegalnym rozpowszechnieniem. Być może okaże się, że nawet jeśli do internetu trafi niezabezpieczony e-book to wcale nie musi to oznaczać dla jego autora straty, a nawet może przyczynić się do zwiększenia jego zysków.
E–książka dziś i jutro
Elektroniczna książka jest dziś nowością. Mało kto widział czytnik e-papieru, a jeszcze miej osób ma go na własność. Jednak wcale nie oznacza to, że ta technologia stoi w miejscu. Jedni producenci dążą do ulepszenia połączenia z internetem, inni chcą, by ich czytniki miały większy, kolorowy wyświetlacz, który będzie szybciej reagował na zmianę obrazu. A może e-czytniki to tylko chwilowa przygoda przed nadchodzącą erą urządzeń typu smartfon?
Uwieńczeniem tego bloku, jak i branżowej części konferencji, będzie panel dyskusyjny dla wydawców, podczas którego przedstawiciele wydawnictw będą mogli wymienić się swoimi spostrzeżeniami i uwagami na tematy, które były poruszane w trakcie ostatnich dwóch dni konferencji.
Książka elektroniczna oczami autorów i twórców
Ostatni blok tej konferencji odbywa się w sobotę, która jest dniem otwartym dla publiczności. Wtedy o e-bookach opowiedzą sami autorzy. Wśród nich będą między innymi: poetka Ewa Lipska, publicyści Grzegorz Miecugow i Rafał Ziemkiewicz, autor powieści grozy Łukasz Orbitowski oraz dr Michał Komar, profesor Collegium Civitas. Dyskusję znanych twórców poprowadzi Iwona Schymalla. Zanim pisarze opowiedzą o swoich doświadczeniach z publikacjami elektronicznymi, Łukasz Gołębiewski z Biblioteki Analiz wprowadzi słuchaczy w temat, opowiadając o przyszłości książki w dobie szerokopasmowej wymiany informacji. Tuż po nim odbędzie się pojedynek między autorką a jej wydawcą. Agnieszka Szczepańska i Kamil Witkowski będą starali się przekonać, kto może najwięcej zyskać, a kto stracić na e-papierowej rewolucji.
Wszystkie prelekcje oraz dyskusje z udziałem publiczności będą miały miejsce w sali Puszkina, w Pałacu Nauki i Kultury. Pełny program konferencji znajduje się pod adresem http://elib.pl/konferencja.
Warszawskie Targi Książki, które po raz pierwszy odbędą się w tym roku, będą miały miejsce w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie w dniach 13-16 mają. Jest to inicjatywa środowiska wydawców i spółki targowej Murator EXPO. Organizatorzy stawiają sobie za cel – od pierwszej edycji – stworzenie wielowątkowego wydarzenia, w równym stopniu adresowanego do profesjonalistów i szerokiej publiczności, które służyć będzie promocji książki i innych nośników literatury, wiedzy i informacji. Swój akces w WTK zgłosiło ponad 300 wystawców z kraju i zagranicy. Organizatorem wydarzenia jest nowy podmiot polskiego rynku książki – Targi Książki sp. z o.o., a organizatorem wykonawczym – Murator EXPO sp. z o.o.
Firmy eLib.pl i 7bulls.com podjęły współpracę z Murator Expo w celu zorganizowania na Targach prelekcji i dyskusji o przyszłości książki, która jest ściśle związana z elektroniczną wersji publikacji.
W Krakowie będziemy mieli natomiast dyskusję zatytułowaną "Oswoić e-booka", organizowaną przez Fundację Sztuki Nowej ZNACZY SIĘ. Poniżej zamieszczamy plan dyskusji:
Oswoić e-booka
Czy książka i gazeta przetrwają?
Co z oprawą graficzną?
Czy jeden dobry czytnik zastąpi regał z książkami?
Co to znaczy dobry czytnik?Zapraszamy do dyskusji.
Start: 13 maja, godz. 18.00
Galeria ZNACZY SIĘW dyskusji, którą poprowadzi Paweł Polański,udział wezmą m.in. dyrektor Wydawnictwa Znak Danuta Skóra i dziennikarz Gazety Wyborczej Vadim Makarenko oraz dyrektor ds. rozwoju i sprzedaży eGazety Joanna Żukowska
Serdecznie zachęcamy do udziału w obu wydarzeniach, jak i podzielenia się z nami wrażeniami na forum.