O cenach eBooków w Amazonie
Poruszamy dzisiaj temat trywialny dla niektórych naszych stałych czytelników. Jeśli więc wiecie wszystko o polityce cenowej Amazonu w kwestii eBooków - nie musicie czytać. Istnieje jednak pewna grupa użytkowników, która nie rozumie sprzecznych komunikatów, jakie do niej docierają. Specjalnie dla niej - o tym, ile kogo eBooki w Amazonie kosztują.
Miało być tanio!
Niektórzy zarejestrowali się na stronie Amazona, odwiedzają Kindle Store i są zdziwieni - przecież wszyscy im mówili, że eBooki miały być tak tanio, a tu wersje w miękkiej oprawie są tańsze. Podnoszą krzyk: OSZUSTWO! Przykład z listy bestsellerów: "Always the Baker, Never the Bride" Sandry D. Bricker kosztuje w wersji elektronicznej 13.79$, a paperback - jedynie 12.59$. Na pierwszy rzut oka - mają rację. Czego więc nie widzą niektórzy?
Koszty dostawy
Amazon, w przypadku eBooków z Kindle Store, informuje nas, że dostarczy nam nasz plik "za darmo" poprzez sieć Whispernet. W przypadku książki zapłacimy od nieco ponad 7$ do aż 30$ - w zależności od tego, jak bardzo nam się śpieszy. Do tego Amazon poinformuje nas, że nasz kraj może pobierać opłaty celne, więc może się okazać, że za książkę zapłacimy jeszcze więcej niż się spodziewaliśmy (tymczasem cena eBooka, jak informuje nas strona Amazona, zawiera VAT).
Jesteśmy przekonani, że w tym momencie podniesie się krzyk: ale przecież jeśli zamówimy kilka książek, to koszt dostawy w przeliczeniu na jedną spadnie. Jest to, oczywiście, prawdziwe, choć dalej zapewne przyjdzie nam zapłacić podobnie jak za eBooka.
Nierówne traktowanie
Udowodniliśmy więc, że po doliczeniu dodatkowych opłat eBook może wyjść taniej. Okazuje się jednak, że Amazon traktuje pewnych użytkowników lepiej, a innych - gorzej. Widać to już w przypadku zamawiania Kindle 3 - Europejczycy muszą dopłacić dodatkowe 10$ (w promocji z urządzeniem) za ładowarkę sieciową, którą Amerykanie dostają w zestawie. Jak się okazuje - podobnie jest w przypadku eBooków.
Przed chwilą sprawdzaliśmy, że "Always the Baker, Never the Bride" kosztuje nas 13.79$. Gdy jednak wylogujemy się z naszego konta i ponownie zawitamy do Kindle Store, będziemy mogli wybrać nasz region. Przestawiamy więc "Europe" na "United States", klikamy GO i... Magia! Ten sam eBook kosztuje teraz 9.99$ i gołym okiem widać, że jest od paperbacka tańszy (o 2.5$, czyli 20%).
Dodatkowo Brytyjczycy, którzy dostali własny Kindle Store, mają w nim swoje ceny. "Always the Baker, Never the Bride" to dla nich wydatek £8.34 (już z VATem), czyli około 13.33$. Jesteśmy ciekawi, czy podobna sytuacja będzie, jeśli powstanie niemiecki Kindle Store - i czy w tym przypadku specjalna cena będzie obowiązywała jedynie w Niemczech, czy też w całej strefie euro (lub całej Europie).
Skąd się biorą różnice?
Przede wszystkim na stronie eBooka w wersji amerykańskiej nie ma napisu o podatku VAT (ze względu na zupełnie inne regulacje podatkowe w USA). Jednak i to nie do końca tłumaczy różnicę, bowiem naliczony podatek powinien być nieco niższy - a eKsiążka tańsza. Należy jednak przypomnieć sobie o "darmowej" dostawie na całym świecie. Amazon musi płacić spore pieniądze za to, by Whispernet był darmowy - najprawdopodobniej więc odbija sobie tę różnicę w cenach eBooków dla mieszkańców Starego Kontynentu. Obarcza jednak nimi wszystkich solidarnie - czyli tych kupujących poprzez komputer stacjonarny, Kindle z WiFi, a także tych z 3G. Dzięki takiej polityce ciężko udowodnić, że 3G nie jest tak naprawdę darmowy - bo składają się na niego wszyscy kupujący w sklepie amerykańskiego giganta.
Różnice w cenie a niedokładne porównania
Fakty, o jakich pisaliśmy wyżej, są nieznane niektórym "ekspertom" zabierającym głos w dyskusji na temat tego, ile kosztują eBooki w Amazonie. Sprawia to, że dokonują niewłaściwych porównań, dochodząc tym samym do błędnych wniosków. Mamy nadzieję, że nasz tekst otworzy im oczy - choć wiemy, że oni nawet w przypadku twardych dowodów czasem uparcie trwają przy swoim stanowisku.