eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

26paź/11Wyłączony

Ostrów Wielkopolski wprowadza e-tornistry

Onyx Boox 601

645 uczniów pierwszych klas czterech gimnazjów w Ostrowie Wielkopolskim może się cieszyć e-tornistrami. Projekt pilotażowy pozwoli im korzystać z Onyx Booxów 601. Darmowy Internet poprzez moduł 3G zapewnia POLKOMTEL, operator sieci Plus. Uczniowie, oprócz zestawu lektur, otrzymali wgrane w urządzenie podręczniki do języka polskiego, matematyki, muzyki oraz plastyki, zdigitalizowane przez wydawnictwo MAC Edukacja.

Materiał filmowy
Ostrow24.tv ma również ciekawy materiał filmowy dotyczący całego wydarzenia:

Innowacja w Polsce
O problemie ciężkich plecaków polskich uczniów mówiło się od bardzo dawna, ale nikt nie potrafił nic w tej sprawie zrobić. Tym bardziej cieszy decyzja władz Ostrowa Wielkopolskiego, które, trzeba przyznać, zdecydowały się na odważny ruch, tym bardziej, że zaoferowały one uczniom eCzytniki całkowicie za darmo.

„Ostrów był pierwszym miastem, które chciało z nami przy tym projekcie współpracować" - powiedział Michał Kowalski z firmy Polkomtel: „Z mojej wiedzy wynika, że taki program nie jest testowany w żadnym kraju Europy. Myślę więc, że zrobiliśmy coś na dużą skalę. W ramach tego programu przewidujemy również badanie naukowe dotyczące efektywności, oparte na testach Polkomtela i prowadzone przez Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie."

Edukacja - tak, wolność - niekoniecznie
Ważnym, choć nieco pomijanym aspektem całej sprawy jest kwestia wolności. Oczywiście, uczniowie (i ich rodzice) mogą zdecydować, czy wolą korzystać z eCzytnika, czy też z wersji papierowej, dostępnej w bibliotece. Jeśli jednak wybiorą elektronikę, napotkają na szereg ograniczeń: na urządzenie nie można dodawać własnych treści, a dostęp do Internetu został ograniczony do polskiej i angielskiej Wikipedii - a i to ma być monitorowane przez Polkomtel. Jak czytamy, każdy egzemplarz jest "indywidualnie kodowany", a kod - przypisany do ucznia.

Czy tak zamknięty ekosystem jest korzystny dla edukacji i samych uczniów - przekonamy się pewnie dopiero za jakiś czas.

Początek lawiny?
Jesteśmy ciekawi, czy pomysł Ostrowa zostanie skopiowany przez inne miasta w naszym kraju. Przy okazji startu programu wyszedł również problem z ePodręcznikami - tylko wydawnictwo MAC Edukacja było chętne współpracować. Może decyzje Ministerstwa Edukacji Narodowej sprawią, że w przyszłości będziemy mieć wybór: papierowy lub elektroniczny podręcznik. Na razie jednak zainteresowani pomysłem ostrowskich władz muszą dogadywać się indywidualne z wydawnictwami.

Jesteśmy ciekawi - co Wy sądzicie o takich e-tornistrach? Do według Was dobry pomysł czy też zbytek w czasach, gdy powinniśmy oszczędzać? Co jest ważniejsze: prawo do prywatności uczniów czy możliwość chronienia ich przed nieodpowiednimi materiałami dostępnymi w Internecie? Czy gimnazjaliści będą rozczarowani, gdy odkryją, że coś, co władze miasta nazywają tabletem, okaże się być "jedynie" eCzytnikiem z ekranem E-Ink Vizplex, a nie pełnym kolorów, święcącym IPSem?

Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym.

Za powiadomienie nas o tym wydarzeniu dziękujemy jednemu z naszych użytkowników - surelakowi.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.