Paweł Wimmer i inni o cenach eKsiążek
Wejście Empiku na rynek eBooków w Polsce jest ostatnio najpopularniejszym tematem do dyskusji w naszym małym środowisku. Większość osób jest zawiedziona tym, że już na starcie Empik nie zaoferował nam nowych, atrakcyjnych cen - choć przecież oferta i ceny, jak można było się spodziewać, są identyczne z tymi w należącym do Empiku Virtualo. Nie słabnie również dyskusja na temat tego, ile powinien kosztować eBook.
P. Wimmer: "nie ma prawa kosztować więcej niż połowę ceny za wersję papierową"
Paweł Wimmer, twórca popularnego poradnika webmastera, w swoim najnowszym wpisie, zatytułowanym "Jaś doczekał", komentuje obecne ceny eKsiążek na polskim rynku, pisząc tak:
Teraz przewiduję problemy z piractwem, i nie jestem w tym specjalnie oryginalny. Ludzie przyzwyczaili się do darmowego towaru i pewnie niechętnie powitają konieczność płacenia za ebooki. Z drugiej strony należy zauważyć, że ebooki są drogie, co będzie zachęcać do ich piracenia. Książka w wersji elektronicznej nie ma prawa kosztować więcej niż połowę ceny za wersję papierową, gdy tymczasem ceny w wysokości 30-40 złotych, ledwie o 20% niższe od oryginalnych, są dzisiaj normą. To ewidentnie zła kalkulacja, tak nie powinno być. Gdy sam zacznę regularnie pisać, raczej nie zażądam za 100-stronicowego ebooka więcej niż 10 złotych, bo po prostu nie wypada - zobaczymy jeszcze, ma się rozumieć, jaki wpływ będzie mieć na ceny ebooków VAT. Generalnie uważam, że dochody buduje się ilością sprzedaży, a nie ceną. Oby tylko rynek nie został zabity przez piratów, bo wtedy mało komu będzie się chciało ruszyć palcem.
Trudno nie zgodzić się z wnioskiem, iż nie znajdzie się wielu chętnych na zakup eKsiążek po obecnych cenach (które, co warto podkreślić, bywają i wyższe niż wersje papierowe w miękkiej okładce!). Przez wiele lat czytaliśmy raporty, które narzekały na niezwykle wysoki poziom "piractwa" w naszym kraju - a jednak wydawcy zdają się być odporni na próby przekonywania ich, że wysokie ceny eBooków to nie rozwiązanie problemu.
Agnieszka Żak w Votum Separatum również przedstawia swoje rozczarowanie początkowym wyglądem oferty Empiku. W podobnym tonie wypowiada się Grzegorz Marczak na łamach serwisu Antyweb.pl.
Unormuje się?
Wśród Internautów panuje również i taki pogląd, że choć obecne ceny są nie do zaakceptowania, to niedługo sytuacja się unormuje. Pytanie tylko, czy normą będzie 50% ceny wydania papierowego, czy też 70% ceny nieobniżonego wydania papierowego (którego cenę i tak księgarnie takie wydania sprzedające obniżają zazwyczaj - i to znacznie). A może wydawnictwa zrezygnują z pomocy pośredników i zaczną organizować się same (czego przykładem jest inicjatywa Woblink).
Jak jest z Woblinkiem?
Sam Woblink jest ciekawą inicjatywą, bowiem uczestniczy w nim także i wydawnictwo MAG, które wcześniej twierdziło, że eBooki im się nie opłacają i nie chcą sprzedawać ich w cenach niższych niż tradycyjne wydanie. Według informacji, w Woblinku ceny książek mają być na poziomie 70% ceny wydania papierowego. Jeśli doliczymy do tego, że Apple za integrację płatności z AppStore chce 30% prowizji od każdej płatności, to po sprzedaniu eBooka, w stosunku do wydania papierowego, na konto Woblinku wpłynie 49% oryginalnej ceny drukowanej książki. A skoro tak - to czy naprawdę nie można stworzyć własnego sklepu, w którym nie trzeba płacić prowizji pośrednikowi, i zaoferować treści w cenach na poziomie 50-60% wydania papierowego? Zyski będą podobne, zwłaszcza, gdy do inicjatywy dołączy więcej wydawnictw (w chwili obecnej Woblink to Albatros, Czarna Owca, Mag, Muza, Otwarte, Prószyński i S-ka, W.A.B., Znak oraz Zysk i S-ka), przez co koszty będą rozłożone równomiernie.
Trzeba poczekać
Emocje związane ze startem eBooków w Empiku powoli opadają. Teraz musimy się uzbroić w cierpliwość - a przyszłość odpowie na pytanie, czy eBooki faktycznie potanieją, czy też pozostaną częstokroć droższą alternatywą książki papierowej.
Czy na rozwój całej sytuacji wpłynie eCzytnik Empiku, który już niedługo pojawi się na rynku? Może właśnie wtedy, by zachęcić do jego nabycia i korzystania z własnej księgarni, Empik zaoferuje swoim klientom atrakcyjne promocje cenowe?
Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym.