Pocketbook 611 – recenzja
Na rynku eCzytników pojawia się coraz więcej nowych modeli, które z pozoru nie różnią się niczym od konkurencji. Jak to jest w przypadku Pocketbooka 611 - możecie się przekonać czytając tę recenzję. Za użyczenie sprzętu do testów dziękujemy Czytio.pl.
O urządzeniu
Pocketbook 611 to 6" czytnik eKsiążek, wyposażony w ekran E-Ink Vizplex o 16 odcieniach szarości. Waży zaledwie 175 g i jest wyposażony w WiFi. Posiada 2 GB pamięci wewnętrznej, a całość można rozszerzyć używając kart microSD. Do nawigacji na urządzeniu mamy 5-kierunkowy kontroler + 2 przyciski funkcyjne, a także przycisk włączania - co jest istotne, bowiem oprogramowanie Pocketbooka pozwala nam na własne zmapowanie klawiszy i dostosowanie zachowania urządzenia do naszych indywidualnych potrzeb.
Czytanie
Najważniejszym w eCzytniku jest ergonomia czytania książek. Pocketbook 611 dysponuje ekranem E-Ink Vizplex z 16 odcieniami szarości, zatem jest jedną generację "do tyłu" w stosunku do obecnych urządzeń na rynku. Nie oznacza to, rzecz jasna, że na urządzeniu ukraińskiej firmy nie da się czytać, jednak E-Ink Pearl oferuje nam lepszy kontrast.
Urządzenie wspiera wiele formatów i obsługuje DRM od Adobe - czyli można bez obaw kupować w większości polskich eKsięgarni (ze względu na to, że na liście wspieranych formatów nie ma MOBI, trzeba uważać, by nie kupować plików w tym formacie lub konwertować je np. do formatu ePUB). W przypadku plików PDF mamy do dyspozycji reflow - czyli tryb, dzięki któremu do pewnego stopnia możemy usprawnić czytanie tekstowych plików PDF.
Jeśli chodzi o prędkość zmiany strony - to jest ona szybka, porównywalna z Kindle 4. Jest również opcja pełnego odświeżenia strony co kilka jej zmian.
Blokowanie i odblokowywanie klawiatury jest błyskawiczne. Co ciekawe, Pocketbook nie zmienia w przypadku uśpienia ekranu na zdefiniowany wygaszacz, ale pozostawia widoczną ostatnio czytaną stronę. Szkoda jednak, że producent nie zdecydował się na sygnalizowanie faktu blokady klawiszy jakąś małą ikonką w pasku na dole - wtedy, po wyciągnięciu zablokowanego urządzenia, można byłoby kontynuować lekturę, jednocześnie odblokowując swój sprzęt - obecnie jest to dość duża ikonka klucza, znajdująca się w prawym górnym rogu ekranu, przykrywająca część tekstu. Minusem Pocketbooka 611 jest fakt, że do sprawniego zarządzania energią potrzebuje być usypiany - co można zrobić przytrzymując przez 2 sekundy włącznik lub ustawiając odpowiednią opcję w menu. Urządzenie ze stanu uśpienia budzi się około 10 sekund.
RSSy
Pocketbook oferuje nam możliwość subskrybowania wiadomości poprzez RSS. Niestety, podczas naszych testów Pocketbook uparcie twierdził, że nie ma połączenia z siecią (mimo, iż było ono aktywne, a przeglądarka działała bezproblemowo).
Słowniki
W Pocketbooku 611 mamy dostępną opcję słowników, w tym ABBYY Lingvo angielsko-polski (ale już polsko-angielskiego nie znajdziemy). Wybieranie tekstu z klawiatury ekranowej przy użyciu kontrolera jest dość proste i w miarę szybkie (choć z pewnością przy ekranie dotykowym byłoby znacznie łatwiej). Sam słownik jest nieszczególnie rozbudowany - dowiemy się przykładowo, co znaczy słowo "work", ale już znaczenie "worker" musimy odgadnąć sami (do tego słownik podpowie nam wtedy definicję słowa "world"). Nieco szkoda, choć i tak jest to znacznie bogatszy słownik od tego, jaki dostajemy przy Onyx Booxach.
Przeglądrka
W Aplikacjach odnajujemy wpis o nazwie browser - to przeglądarka WWW. Niestety, nie jest ona specjalnie zoptymalizowana pod Pocketbooka 611 - i o ile wpisywanie adresu jest, podobnie jak w przypadku słownika, w miarę wygodne, to już górny pasek przeglądarki wydaje się być na urządzeniu bez ekranu dotykowego niedostępny. Do tego instrukcja obsługi urządzenia w ogóle o przeglądarce nie wspomina.
Samo wyświetlanie stron jest ubogie. Wygląda, iż przeglądarka respektuje tylko część standardu CSS, pomijając np. ustawienia tła - co jednak może być czasem atutem, zwłaszcza w przypadku stron utrzymanych w ciemnej kolorystyce.
Nie wiedzieć czemu, przeglądarka w Pocketbooku 611 przedstawia się jako Mozilla/5.0 (compatible; MSIE 8.0; Windows CE; PPC; 600x800), zamiast ładnie informować, że jest eCzytnikiem, a konkretnie Pocketbookiem 611.
Kalendarz
Kolejną opcją, którą mamy dostępną bezpośrednio w głównym menu, jest kalendarz. I znowu - jest to zaledwie w połowie satysfakcjonujące. Dostajemy ładny widok na każdy rok, wraz z zaznaczoną obecną datą i... Tyle. Nie możemy zrobić nic oprócz zmiany rocznika. Szkoda, bo możliwość dodawania choćby i krótkich opisów mogłaby być niezwykle przydatna, zwłaszcza, gdyby dało się ją synchronizować z komputerem.
Gry
Ciekawostką w Pocketbooku 611 są gry. Mamy szachy, pasjansa, Sudoku i Węża. O ile pierwsze trzy są całkiem używalne, tak odświeżanie w Wężu jest zbyt rzadkie, więc gra jest wręcz niemożliwa. Szkoda, bo ta sama gra na Pocketbooku 903 działała przyzwoicie.
Podsumowanie
Pocketbook 611 jest zdecydowanie przedstawicielem podstawowych eCzytników, które skupiają się na umożliwieniu użytkownikowi wygodnego czytania, nie oferując jednak zbyt wielu dodatkowych opcji, takich jak ekran dotykowy. Urządzenie wyposażono w kilka interesujących funkcji (np. kalendarz, gry), ale wydaje się, że ich potencjał został nieco zmarnowany.
Na plus na pewno należy policzyć możliwość dostosowania zachowania urządzenia do naszych indywidualnych potrzeb, reflow w PDF, wsparcie dla sporej ilości formatów, dwuletnia gwarancja czy waga i rozmiar. Na minus - konieczność usypiania urządzenia, by bateria wystarczała na dłużej (bez tego Pocketbook 611 potrafi się wyładować już po tygodniu, nawet jeśli leży nieużywany), E-Ink Vizplex, oferujący gorszy kontrast niż nowszy E-Ink Pearl, brak okładki i wtyczki do ładowarki sieciowej w zestawie, a także rezygnacja z wyjścia audio, co uniemożliwia odsłuchiwanie audioksiążek.
Nie można stwierdzić, że Pocketbook 611 jest najlepszym wyborem w swojej kategorii cenowej, ale jest alternatywą dla kosztującego podobnie Onyx Booxa X61S, zwłaszcza dla tych osób, którzy nie odpowiada układ przycisków w tym drugim.
Jeśli zdecydowaliście się na Pocketbooka 611 - mamy dla Was dobrą wiadomość. Wpisując kod rabatowy "eksiazki611" podczas zakupu tego czytnika w Czytio.pl zaoszczędzicie 50 zł!
Zapraszamy do komentowania artykułu na naszym forum dyskusyjnym, zachęcamy również do obejrzenia naszej galerii Pocketbooka 611: