Podręczniki za darmo
Zbliża się początek roku szkolnego, trudno się więc dziwić, że podejmowane są tematy związane ze szkolnictwem. Tym razem wrócił temat Fundacji Nowoczesna Polska oraz projektu Wolne Podręczniki. Przygotowane w jego ramach ePodręczniki mają niedługo trafić do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by przeszły proces recenzji. Jeśli opinia urzędników będzie pozytywna, książki będą mogły być wykorzystywane na lekcjach.
O sprawie piszą wielkie media: Dziennik Polski, TVN24 czy Onet. Może dzięki zwiększeniu świadomości społeczeństwa, że istnieje wybór, urzędnicy nie zignorują wysiłku wolontariuszy.
- Międzynarodowe badania pokazują, że nasze szkoły w minimalnym stopniu wykorzystują elektroniczne materiały dydaktyczne - mówi Piotr Marciszuk, prezes Polskiej Izby Książki. Jego zdaniem internetowe podręczniki nie staną się szybko dominującym narzędziem edukacji, a raczej uzupełnieniem tradycyjnych form.
Nie rozumiemy, dlaczego pan Marciszuk zapomina, iż podręczniki udostępnione na wolnych licencjach wcale nie muszą być internetowe. Istnieją instytucje druku na żądanie, możliwe także, że darmowymi podręcznikami zainteresuje się jakieś małe wydawnictwo, jeśli tylko zostaną zaakceptowane przez MEN. To wszystko sprawia, że uczniowie mogą otrzymać najnormalniejsze w świecie papierowe podręczniki - tyle, że tańsze, bo wiele wydawnictw będzie mogło je drukować i konkurować pomiędzy sobą, co z pewnością doprowadziłoby do obniżenia ceny.
Na zakończenie przypominamy inne projekty Fundacji: WolneLektury.pl (wirtualna biblioteka lektur szkolnych, które zostały opracowane i opatrzone komentarzem), CzytamySłuchając.pl (profesjonalne nagrania tekstów z biblioteki WolneLektury.pl) oraz zakończony już Rymy, Pętle, Rytmy.
Zapraszamy do dyskusji na temat przyszłości podręczników w Polsce na naszym forum.