Usuwanie DRM przy pomocy Calibre
Świat Czytników stworzył mini-przewodnik, dzięki któremu usuniecie DRM przy pomocy Calibre i jego wtyczek. W związku z tym i my zaktualizowaliśmy nasz przewodnik po systemach DRM, wzbogacając go o sekcję dotyczącą Calibre.
Teraz, po jednorazowym wykonaniu kilku prostych kroków, usuwanie DRM od Amazona czy Adobe będzie się ograniczało do dodania eBooka do Calibre!
Znak wodny w praktyce
Jakiś czas temu poruszaliśmy temat znaków wodnych jako sposobu zabezpieczania eBooków, który jednocześnie pozwalałby ich na swobodne korzystanie z nabytej treści. Teraz warto wspomnieć o tych, którzy się na takie rozwiązanie zdecydowali.
Czy „piractwo” jest naprawdę groźne?
Szybka zagadka: kto powiedział następujące słowa:
Ludzie, którzy Ci nie zapłacili, prawdopodobnie i tak by tego nie zrobili. Cieszymy się, gdy ci, których nie stać na nasze książki, nie płacą nam, jeśli tylko wykorzystują tę wiedzę w użyteczny sposób.
Startuje niewydane.pl
Część z Was pewnie już odwiedziła stronę naszego (wraz z firmą Libranova) projektu - ale to właśnie dzisiaj oficjalnie startuje niewydane.pl. To specjalne miejsce, w którym możecie napisać o tym, co najbardziej boli nas wszystkich - ubogiej ofercie polskich eBooków. To miejsce, gdzie możecie wspólnie wykrzyczeć swój gniew i pokazać, że nie godzicie się na taki stan rzeczy. Że domagacie się zmian i dopóki one nie nastąpią - nie wydacie swoich pieniędzy!
Calibre otwiera stronę z eBookami bez DRM
Strona Calibre, jednego z najpopularniejszych programów do konwersji plików na formaty akceptowane przez eCzytniki, wzbogaciła się o nową opcję - katalog eBooków, które nie są zabezpieczone systemami DRM. Całość nazywa się Open Books i jest firmowana hasłem Every E-Book Fits Every Device (Każda eKsiążka pasuje na każde urządzenie).
Reguła 26 wypożyczeń w książkach papierowych
Zasady, jakie wymusił HarperCollins na OverDrive i bibliotekach ciągle nie dają wszystkim spokoju. W Internecie słychać już głosy nawołujące do bojkotu książek wydawnictwa. My zaprezentujemy zastosowanie reguły blokowania eBooka po 26 wypożyczeniach (bo taki jest, według HarperCollins, średni czas życia książki papierowej) do samych pozycji drukowanych. Jak bardzo zniszczone są pozycje biblioteczne, zaczytywane przez kolejnych wypożyczających na śmierć? Nadają się na przemiał?
HarperCollins – drugi Macmillan?
Jeśli szukamy wydawnictwa, któremu naprawdę udało się zdenerwować eCzytelników, na myśl przychodzi Macmillan. To właśnie im zawdzięczamy model agencyjny sprzedaży eBooków - bo w związku z ich wycofaniem eKsiążek z oferty Amazon ugiął się i pozwolił wydawnictwom na ustalanie cen wyższych niż 9.99$ za książkę elektroniczną. Tymczasem wydaje się, że właśnie HarperCollinsowi udało się przebić dokonania Macmillana.
Czego brakuje prawie 50% francuskich eBooków?
Jeśli nie wiecie, czego brakuje 21 478 francuskim eBookom, to podpowiadamy - DRMu. Okazuje się, że prawie 50% wszystkich dostępnych na rynku eBooków w języku francuskim jest pozbawiona tego restrykcyjnego zabezpieczenia. Zamiast tego wydawcy znad Sekwany wolą stosować znaki wodne albo wcale nie stosować żadnych zabezpieczeń, oszczędzając pieniądze i pokazując, że ufają swoim klientom, wcale nie traktując ich jako potencjalnych złodziei.
Jak mieć ciastko i zjeść ciastko, czyli o znakach wodnych słów kilka
Jednym z powodów, jakie zgłaszają przeciwnicy Kindle, jest brak płatnych treści w języku polskim, które dałoby się kupić i odczytywać na tym urządzeniu. Powodem takiego stanu rzeczy są systemy DRM, które stosuje Amazon w swoim produkcie, a eKsięgarnie do zabezpieczania sprzedawanych przez nich treści. Obecnie sytuacja jest patowa - Amazon nie ma zamiaru wprowadzać innych systemów DRM do siebie, a inni nie mają możliwości użycia DRMu od Amazona. Czy w takiej sytuacji jest jakieś rozwiązanie, które pozwalałoby przygotować treści w uniwersalnej formie, dostępnej na dowolną platformę?