40 lat eKsiążek – infografika
Z okazji Tygodnia eKsiążki Piotr Kowalczyk z Password Incorrect przygotował infografikę prezentującą w pigułce historię eBooków i eCzytników. Zapraszamy do wspólnego oglądania, jak przebiegał rozwój książek elektronicznych - to już 40 lat (i uwaga, w związku z tym będzie trochę przewijania - taki okres czasu to nie przelewki)!
Masowe zwroty, czyli dlaczego eBooki się opłacają
Dzisiaj GazetaPrawna.pl straszy, że w kwietniu przyszłego roku księgarnie wyczyszczą magazyny i zrobią ogromne zwroty książek, w związku z końcem okresu przejściowego, w którym będzie obowiązywała obecna, zerowa stawka VAT. Kwoty, które podaje GP, są ogromne - a przecież, gdyby wydawcy byli bardziej otwarci na eBooki, nie byłoby aż tak źle.
Francuski senat obniża VAT na eBooki
Podobnie jak w Hiszpanii, tak teraz francuski senat przegłosował poprawkę, która redukuje stawkę VAT na eBooki z poziomu 19.6% na 5.5%. Choć preferencyjna stawka miałaby obowiązywać jedynie w wybranych przypadkach, jest to z pewnością bardzo dobry ruch ze strony Francuzów.
John Grisham sprzedaje się świetnie w eBookach
Wielu wydawców boi się, że jeśli zaczną sprzedawać eBooki, to niekorzystnie wpłynie to na wyniki sprzedaży książek papierowych. Niektórzy autorzy również podzielają ich zdanie - w końcu jest to ich sposób zarabiania na życie. Do niedawna John Grisham, autor thrillerów prawniczych oraz kryminałów, obawiał się sprzedawania eKsiążek, sądził bowiem, że znacząco wpłynie to na sprzedaż wersji drukowanych w małych, niezależnych księgarniach, które bardzo pomogły mu na początku kariery. Teraz jednak zdecydował się na premierę swojej nowej książki, The Confession, jednocześnie w wersji papierowej i elektronicznej. Jak wyszło?
[AKTUALIZACJA] Pedofilia w Kindle Store
Oto sytuacja, która nigdy nie miałaby miejsca w sklepie Apple: Amazon ma w swojej ofercie książkę o pedofilii. To The Pedophile's Guide to Love and Pleasure. Amazon, powiadomiony o fakcie, książki nie usuwa - nie chcą bowiem popierać cenzury.
Anna Brzezińska publikuje opowiadanie na licencji Creative Commons!
Jak się okazuje, rewolucja w kwestii eBooków w Polsce może być związana nie tylko z upowszechnianiem się eCzytników czy otwieraniem kolejnych eKsięgarni. Polska autorka fantastyki, Anna Brzezińska, opublikowała swoje opowiadanie "Płomień w kamieniu" w Internecie na zasadach wolnej licencji Creative Commons Uznanie autorstwa — Użycie niekomercyjne 3.0 Polska. Jeśli trend się przyjmie, może się okazać, że było to najważniejszym wydarzeniem roku 2010 na polskim rynku eBooków.
Wydaj sobie mBooka – opis serwisu Publixo
W serwisie skupiamy się głównie na eBookach i czytaniu na dedykowanych urządzeniach. Wiemy jednak, że są osoby, które nie mają obecnie środków na zakup eCzytnika i pozostaje im czytanie na telefonach komórkowych. Jeśli są to nowe modele, posiadające system operacyjny taki jak Android czy iOS, to zazwyczaj posiadają one jakieś dedykowane aplikacje do czytania książek. Co jednak mają zrobić posiadacze komórek, które takich udogodnień są pozbawione? Pewnym rozwiązaniem może być serwis Publixo.
Paweł Wimmer i inni o cenach eKsiążek
Wejście Empiku na rynek eBooków w Polsce jest ostatnio najpopularniejszym tematem do dyskusji w naszym małym środowisku. Większość osób jest zawiedziona tym, że już na starcie Empik nie zaoferował nam nowych, atrakcyjnych cen - choć przecież oferta i ceny, jak można było się spodziewać, są identyczne z tymi w należącym do Empiku Virtualo. Nie słabnie również dyskusja na temat tego, ile powinien kosztować eBook.
O’Reilly: PDF traci na popularności, zyskuje ePUB i MOBI
O’Reilly Media, zajmująca się wydawaniem książek z dziedziny informatyki, zaprezentowała właśnie wykres, który przedstawia popularność różnych formatów w ich własnej eKsięgarni - bowiem przy każdej zakupionej pozycji pozostawiają oni użytkownikowi swobodny wybór, a każdy z plików pozbawiony jest zabezpieczenia DRM. Według danych od pewnego czasu rośnie popularność formatów przeznaczonych na eCzytniki - czyli ePUB i MOBI, a jednocześnie maleje popularność sztywnego formatu PDF.