iPadowa klasa na uniwersytecie w Notre Dame
Na forum trwa dyskusja o eCzytniku dla studenta. Tymczasem 40 studentów prywatnego amerykańskiego uniwersytetu znajdującego się w Notre Dame w Indianie ma niezwykłą okazję - mogą wybrać się na kurs, w którym nie będzie się w ogóle używać papieru. Zarówno prowadzący, adiunkt Corey Angst, jak i wszyscy studenci będą używać iPadów do nauki - mają one przede wszystkim zastąpić tradycyjne podręczniki akademickie.
iPad w życiu codziennym
Skupiamy się głównie na ocenianiu dostępnych urządzeń pod kątem tego, jak sprawdzałyby się jako czytniki eKsiążek. Tymczasem wiele z nich można zastosować w wielu innych, całkiem nieoczekiwanych miejscach. Chcecie zobaczyć, jak wykorzystuje się iPada w Australii? Wpadnijcie do Global Mundo Tapas w Sidney!
iBooks najpopularniejszą darmową aplikacją na iPada
Wygląda na to, że iPad cieszy się sporą popularnością wśród osób zainteresowanych czytaniem - tak przynajmniej wskazuje zajęcie przez aplikację Apple'a pierwszego miejsca wśród najchętniej pobieranych darmowych aplikacji na to urządzenie. iBooks wyprzedził między innymi takie aplikacje jak Google Earth oraz Netflix (aplikacja pozwalająca oglądać filmy i seriale od Netfliksa).
Apple iPad – rozczarowanie?
Oto nadszedł wielki dzień - Apple zaprezentowało swój tablet, w którym wielu upatrywało tego, który zmiażdży Kindle'a. Czy nowy produkt amerykańskiej firmy jest faktycznie takim urządzeniem?
Najpierw trochę danych technicznych. Apple iPad ma dotykowy ekran IPS LCD o rozmiarze 9.7'' (jak Kindle DX od Amazona), rozdzielczość 1024x768 i waży... około 680 gramów (Amazon Kindle DX waży około 535 gramów). Procesor to A4 1 GHz (DX ma XScale PXA250, 400 MHz). Apple twierdzi, iż całość ma działać do 10 godzin (a miesiąc w trybie stand-by). Na pokładzie mamy oczywiście WiFi. Brak czytnika kart SD - można jedynie dokupić specjalny adapter (to samo tyczy się wejścia USB).
Wielkim rozczarowaniem jest z pewnością brak wielozadaniowości - jeśli myśleliście, że puścicie sobie ulubioną MP3, po czym otworzycie dokument do czytania - niestety, nie da się (jednak sam Jobs mówił kiedyś: "People Don't Read Anymore" - "Ludzie już nie czytają"). iPad nie posiada obecnie implementacji Flasha, nie można również, podobnie jak w przypadku iPhone'a, używać aplikacji, które nie zostały zaakceptowane przez firmę Steve'a Jobsa. Ekran dotykowy działa słabo w chwili obecnej - a przynajmniej taki wniosek można wysnuć oglądając prezentację (którą znajdziecie poniżej). Urządzenie nie posiada również kamery - wcześniej bowiem spekulowano, iż będzie można za pośrednictwem iPada prowadzić wideokonferencje.
Jeśli chodzi o ceny - model 16 GB będzie kosztował 499$, za 32 GB zapłacimy 599$, a 64 GB będą nas kosztować 699$. Jeśli mamy ochotę na modem 3G - będziemy musieli znaleźć jeszcze dodatkowe 130$.
Czy iPad będzie sukcesem, czy porażką? Czy zmieni coś na rynku eCzytników? Zapraszamy do obejrzenia filmiku przygotowanego przez serwis Engadget, a także do dyskusji na forum.