Versita otwiera platformę Versita Open
Rynek publikacji naukowych kieruje się trochę innymi zasadami niż reszta branży. Podczas gdy za dostęp do normalnego czasopisma płaci konsument, w modelu otwartego dostępu jest on darmowy, a koszty ponoszą autorzy publikacji lub ich wydawcy. Idea ta staje się coraz bardziej popularna - w 2008 roku zdecydowało się na takie rozwiązanie ok. 14-18% recenzowanych czasopism naukowych na świecie.
Open Access w Polsce
W 2008 roku w modelu otwartego dostępu działały 53 czasopisma naukowe. Teraz Versita otwiera platformę o nazwie Versita Open, która ma w łatwy sposób umożliwiać wydawcom publikowanie treści w tym modelu.
Poniżej prezentujemy informację prasową o starcie platformy:
Versita uruchamia portal Versita Open dla czasopism naukowych w modelu Open Access
Warszawa, 28 września, 2010. Dzisiaj Versita ogłosiła uruchomienie platformy Versita Open, oferującej wydawcom czasopism naukowych szeroki zakres usług wydawniczych. Na portalu znajduje się już ponad 200 czasopism z różnych dziedzin i różnych krajów. W niedalekiej przyszłości Versita planuje powiększyć tę liczbę do 500 czasopism.
Versita Open to platforma Open Access (OA), która nie narzuca należącym do niej czasopismom wydawanym przez uniwersytety, instytuty oraz stowarzyszenia konkretnego modelu Open Access. Część z nich zdobywa fundusze poprzez pobieranie opłat za przyjmowanie publikacji (model „autor płaci” – „author pays”), a pozostałe otrzymują wsparcie od uniwersytetów, instytutów lub stowarzyszeń będących ich właścicielami (model „wydawca płaci” – „publisher pays’).
Komentując nowe przedsięwzięcie, Jacek Ciesielski, Dyrektor zarządzający Versity mówi: „Większość inicjatorów idei OA nie zdawała sobie sprawy z tego, że ten model jest już szeroko rozpowszechniony wśród czasopism naukowych. Nasze badania wskazują, że ok. 80% elektronicznych czasopism naukowych należy do grupy UOA (unintentional open access), czyli tzw. „niezamierzonych” publikacji open access”. Ich wydawcy nie są przygotowani do sprzedawania subskrypcji elektronicznej lub też naukowy poziom samych czasopism jest zbyt niski. ”Koszty związane z wydawnictwami OA z reguły przewyższają przychody generowane przez sprzedaż bibliotekom czy opłaty autorów, co powoduje nierentowność takich czasopism. Stąd wszystkie czasopisma UOA są finansowane przez wydające je uniwersytety, instytuty czy stowarzyszenia”, dodaje Ciesielski.
Wśród usług oferowanych przez Versitę Open wydawcy znajdą m.in. czołowe światowe rozwiązania technologiczne z dziedziny e-publishingu takie jak MetaPress czy Editorial Manager, mające ogromną przewagę nad rozwiązaniami open source i systemami samodzielnie tworzonymi lub zamawianymi przez wydawców. „Dodatkowo, poza technologią, Versita dostarcza pełną obsługę wydawniczą czasopism, od produkcji poprzez marketing, aż po dystrybucję.”, podkreśla Dawid Cecuła, Business Manager Versity Open.
Choć poszczególne artykuły są dostępne jedynie w formacie PDF, start polskiej platformy oczywiście cieszy. Szkoda tylko, że w modelu otwartego dostępu nie są oferowane inne treści niż tylko naukowe.