eKsiazki.org Twoje centrum wiedzy o ePapierze i eBookach

18lut/10Wyłączony

Wydawcy o eBookach – podsumowanie cyklu

Dzisiaj kończymy nasz pierwszy mini-cykl przedstawiający opinie różnych wydawców o eBookach. Zdajemy sobie sprawę, że wielu z Was liczyło na dużo więcej odpowiedzi, przede wszystkim od dużych wydawców książek papierowych - niestety, nie udało się. Na swoją obronę możemy powiedzieć tylko tyle, że próbowaliśmy.

Należy mocno podkreślić, że wynika to nie z tego, iż nie potrafiliśmy odnaleźć kontaktu do nich - lecz tego, że nasze pytania zostały zignorowane. To też, poniekąd, dużo mówi o tym, jak w Polsce traktowani są konsumenci, o których zabiega się tylko wtedy, gdy mają zostawić swoje ciężko zarobione pieniądze - później nie są już ani ważni, ani interesujący.

Wracając do samego cyklu: poznaliśmy opinię przedstawicieli obu skrajności: czyli tych wydających jedynie książki papierowe (MAG), jak i tych, którzy zdecydowali się wyłącznie na wydawnictwo cyfrowe (e-bookowo). Pomiędzy nimi byli ci, którzy wydają jednocześnie książki papierowe i elektronicze - Runa i Świat Baśni. Mieliśmy okazję poznać również opinię wydawnictwa, które na razie w eKsiążki nie weszło, ale myśli nad tym - czyli Solarisa.

Dwoma najciekawszymi i zapewne budzącymi najwięcej kontrowersji rzeczami były ceny eKsiążek oraz podejście do problemu nielegalnych kopii eBooków.

MAG upiera się, iż eKsiążki powinny kosztować tyle samo, co wydania papierowe (choć przecież koszty wytworzenia eBooków są niższe), e-bookowo uważa, że powinny kształtować się na poziomie 50% ceny pKsiążek.

Jeśli chodzi o nielegalne kopie eKsiążek, Świat Baśni traktuje je raczej jako możliwość dodatkowej promocji niż realne zagrożenie dla funkcjonowania wydawnictwa, Solaris uważa, że o wszystkim zadecydują ceny eBooków, MAG zaś boi się eKsiążek dlatego, iż według nich mogą one przyczynić się do wzrostu tzw. "piractwa". Runa po prostu robi swoje i nie przejmuje się niczym, bo zdaje sobie sprawę, iż pewne rzeczy są po prostu nieuniknione.

Czy zatem będziemy świadkami rewolucji w najbliższym czasie? Niestety, nic na to nie wskazuje. Większość tych, którzy mieli wskoczyć do wagonika o nazwie "eKsiążki" już to zrobiła. Jeśli Waszego ulubionego wydawnictwa nie ma na liście - to prawdopodobnym jest, iż szybko go tam nie zobaczycie. Niestety, nawet obecność wydawnictwa nie gwarantuje dużej ilości publikacji - nie każdy jest Runą. Niektórzy, jak Zysk czy Znak, nie udostępniają nawet 20 eBooków do kupienia - co przy ilości wydawanych przez nich książek papierowych jest po prostu śmieszne, świadczy też o niezbyt chyba poważnym traktowaniu eCzytelników.

Skoro wydawcy nie są zbyt chętni, może należy zacząć od innej strony. Zmiany w prawie, które umożliwiłyby bibliotekom wypożyczanie elektronicznych kopii książek, mogłyby przyczynić się do ich spopularyzowania w Polsce. Byłoby to tym sensowniejsze, że niektórzy wydawcy chcą możliwości dostarczania egzemplarza obowiązkowego w wersji cyfrowej. Może to właśnie jest rozwiązaniem?

Innym sposobem wywierania wpływu na wydawców jest pokazanie, iż eCzytelnicy chcą legalnych treści dostępnych dla nich w łatwy sposób. Mamy w Polsce kilka większych eKsięgarni (Nexto, Virtualo, eClicto, Literatura.net.pl) - może zatem regularne zakupy w nich przekonałyby wydawców, że jednak da się sprzedać więcej niż kilka egzemplarzy kopii elektronicznej i jest to szansa dla nich na dodatkowy zarobek, a nie stratę?

Zostawiamy Was z tym pytaniem. To Wy sami musicie podjąć pewne decyzje - jest bowiem prawdopodobnym, że bez zmiany pewnych nawyków nie będzie możliwa zmiana na rynku książek w Polsce (nie przekonuje nas twierdzenie, że zmiana musi nastąpić - Polska bardzo skutecznie opiera się wielu zmianom, które nastąpiły na świecie - i nie mówimy tu o zmianach na gorsze). Zachęcamy do dyskusji na forum i już teraz zapowiadamy, że skoro rozmawialiśmy z wydawcami, to postaramy się też dotrzeć do eKsięgarni i zapytać o ich kondycję, plany i spojrzenie na rynek wydawniczy w naszym kraju.

Komentarze (0) Trackbacki (0)

Przepraszamy, w chwili obecnej komentarze są wyłączone.

Brak trackbacków.