Zbliżają się 15. Targi Książki w Krakowie!
Już niecały miesiąc pozostał do 15. Targów Książki w Krakowie, które odbędą się w dniach od 3 do 6 listopada tego roku. Kontynuując zapoczątkowaną w zeszłym roku tradycję, na Targach będzie wydzielona specjalna część, poświęcona głównie eCzytaniu - czyli Salon Nowych Mediów. W zeszłym roku było to świetne miejsce, by zobaczyć wiele różnych eCzytników. Jakie atrakcje czekają nas podczas tej edycji?
Jeszcze więcej eCzytania!
Jak zwykle w Salonie Nowych Mediów będziemy mogli zobaczyć dużych polskich dystrybutorów eBooków. Będzie Empik z Virtualo, Arta-Tech, e-czytnik.pl czy bezKartek.pl. Zabraknie Libranovy - w miejscu ich zeszłorocznego stanowiska znajdziecie teraz Gandalfa, nie będzie także 71media (czyli czytio.pl) oraz e-Dazona (który wygląda na martwy projekt). Obecna będzie Fundacja Nowoczesna Polska, odpowiedzialna m.in. za projekt Wolne Lektury. eClicto, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie miało stanowisko poza Salonem Nowych Mediów, tak samo jak Woblink. Na Targach będzie obecny także eLib.pl, który zamierza zaoferować usługę dołączania znaku wodnego do eBooków wydawcom i dystrybutorom cyfrowych treści. Nie zabraknie także dostawców treści - oprócz wspomnianego Virtualo i Gandalfa, na targach znajdziecie ekpię Nexto, powracające po przerwie Zixo czy Inpingo. Swój debiut zaliczy BiblioNETka.pl, którą odnajdziecie na stanowisku F24.
Nowością na Targach w Krakowie będzie eBook Cafe - inicjatywa, z którą mieliśmy do czynienia na Targach Książki w Warszawie. W tym miejscu będziecie mieli możliwość napić się kawy i poczytać eBooki. Znajdziecie tu również fachowców, którzy odpowiedzą na Wasze pytania związane z eCzytnikami.
Ciekawe punkty programu
Targi Książki w Krakowie to nie tylko zwiedzanie stanowisk wystawców, ale również ciekawe prezentacje na różne tematy. Specjalnie dla Was wyróżniliśmy punkty, które mogą być interesujące dla eCzytelników.
W czwartek, 3.11, o godzinie 10 vm.pl będzie opowiadać o elektronicznych podręcznikach. Równocześnie trwać będzie seminarium Instytutu Książki - "Mobilni poszukiwacze książek, czyli o najnowszych technologiach wspierających czytelnictwo". O 11 eLib.pl opowie o poprawnej konwersji książek do formatu ePUB, a także o znakach wodnych. Następnie Inpingo opowie o tym, jak wydawcy mogą "wybić się na niezależność". O 14 zacznie się prezentacja Woblinka, dotycząca głównie eBooków językowych, historycznych i edukacyjnych, a godzinę później Nexto ogłosi wyniki konkursu na Książkę Audio Roku.
Następnego dnia o 11 plagiat.pl poprowadzi seminarium "Bookwatch - system wykrywania pirackich plików" - jesteśmy ciekawi, czy uda im się zatopić jakichś Somalijczyków. O godzinie 15 będzie można posłuchać o digitalizacji w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, zaś godzinę później Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska poprowadzi spotkanie zatytułowane "Książki w smartfonie, biblioteka w internecie, remiks literacki - książka i edukacja w świecie Nowych Mediów".
W sobotę od 14 prezentować się będzie Literadar - całkowicie internetowe czasopismo, inicjatywa BiblioNETki. Po zakończeniu tego spotkania odbędzie się finał konkursu Papierowy Ekran 2011 i wręczenie nagród dla laureatów.
Niedziela będzie dniem luźniejszym - na razie nie zaplanowano na ten dzień żadnych dodatkowych atrakcji związanych z eKsiążkami.
Zaproszenia i spotkanie
Jeśli chcecie wygrać jedno z pięciu zaproszeń, jakie otrzymaliśmy od Targów w Krakowie sp. z o.o., organizatora 15. Targów Książki w Krakowie, zapraszamy do wzięcia udziału w naszym konkursie, który potrwa do 23 października 2011 r.
Przy okazji dyskusji na forum padła propozycja, by zorganizować jakieś nasze wspólne spotkanie. Wobec tego chcielibyśmy zapytać, jaki termin byłby dla Was najodpowiedniejszy? Proponujemy sobotę lub niedzielę, bo są to dni, kiedy więcej osób będzie miało możliwość przybycia (choćby ze względu na brak nauki lub pracy). Zachęcamy do zgłaszania się na forum.
Przydatne odnośniki
Poniżej lista przydatnych odnośników związanych z tegoroczną edycją Targów Książki w Krakowie: